Zavařujeme

Kvašené zelí ve sklenicích.

10 kg zelí, 15-20 dkg soli, 25 dkg nakrájené cibule, 2 dkg kmínu, 4 ks jablíček nakrájených na kostičky. Může být i trochu kopru. Vše smícháme a necháme 24 hod. stát. Pak namačkáme do 3/4 l nebo 1 l sklenic a lehce zavíčkujeme. Musí být hodně napěchované, aby tam nebyl vzduch. Dáme na plech a necháme asi 5 dní stát v teple, aby zelí vykvasilo. Potom dotáhneme víčka a uložíme do chladna. Někdy se stane, že ve sklenicích je málo vody, tak je dolejeme trošku osolenou vodou.

0

Domácí proslazené (kandované) ovoce

50 dkg cukru krupice
2,5 dcl vody
přidávám špetičku kyseliny citron. kvůli barvě

Postup:
cukr a vodu svaříme a vařící nalijeme na zralé ale tvrdé ovoce. Necháme do druhého dne stát. Pak přecedíme a štávu necháme znovu přejít varem a zase ji nalijeme na ovoce. Tak to děláme celkem 10krát. Potom ovoce přecedíme a nechámé na sítku řádně okapat, rozložíme na papír trochu oschnout a obalíme v krupicovém cukru. Skladujeme v uzavřených sklenicích.

9.66667
Průměrné hodnocení: 9.7 (hlasovalo: 3)

Sterilovaný okurkový salat

Na 1 kg okurek
Nakrájet 1 cibuli na plátky,okurky oloupat a nastrouhat na plátky.Zalít studenou vodou a nechat dvě hodiny odležet,potom slít.
NÁLEV-0,5l vody(já dávám tu slitou)
3/4dcl octa
2 dkg soli
10dkg cukru
pepř
Vše promíchat a naplnit do sklenic.Sterilovat 10 min na 80 stupňů.

0

Rybíz jako brusinky

1000 g červeného rybízu, 120 ml octa, 250 ml vody, 650 g krystalového cukru, 150 ml vody, 1 celá skořice, 5 hřebíčků, 1 badyán.
Rybíz odstopkujeme a omyjeme pod tekoucí vodou. Zalejeme 250 ml horké vody svařené s octem, zamícháme a scedíme. Do hrnce dáme scezený rybíz, 150 ml vody, cukr a koření. Dusíme pod pokličkou asi 10 minut. Koření vyjmeme a vařící směs plníme do sklenic. Naplněné sklenice uzavřeme víčkem a otočíme dnem vzhůru.

zdroj : Hanka Bednářová

0

Reklama